Mõisa tulevikupilt: kultuuri- ja külastuskeskus
Mõisa ajalugu ja omanikud
Mõisahoone 2. korruse toad tutvustavad mõisa ja selle omanikke eri aegadel.
Virtulreaalsus ja reaalsus põimuvad. Vanad tapeedikihid on käega katsutavad ja laotuvad virtuaalmaailmas üle toa seinte: 1860, 1870, 1880, 1890, 1905, kuni Eestiaegse kooli viimistluseni välja. Ruumide meeleolu aitavad mõista ajastule omased mööbliesemed.
Ja siis ilmub kohale ka mõisapere: Kursellid ja Ungern-Sternbergid, Sassid-Essenid, Strandmannid ja Dellinshausenid, Gernetid, Stackelbergid ja Tollid...
Mõisa insenermõtte ja vanade ehitusvõtete ekspositsioon mõisa pööningul
Kiideva mõis on Läänemaa ja kogu Eesti üks huvitavamaid ja eripärasemaid mõisahooneid, eriline ehitis ka 19. sajandi puitarhitektuuris. Juba välisilmelt eristub kalasoomuse taolise laastuvoodri ning püstlaudisest vahevööga ehitis teistest linna- ja mõisaarhitektuuri puithoonetest.
Mõisa pööningul, uhkete ja võimsate rippturvikute juures, saab tutvuda mõisa erilise insenermõtte ja vanade ehitusvõtetega.
Oma käega saab katsuda massiivseid tugikonstruktsioone ning virtuaalse mudeli ja selgituste abil endale selgeks teha, kuidas on palkidest võimalik ehitada avar, suurte akende ja rõhtpalkhoonele tavatult avarate ruumidega ehitis.
Mõisa tutvumistuurid giidiga
Kiideva mõis üllatab ka tänaseid mõisa sattujaid: mõisa ehitusvõtted, ajalookihid, põnevad leiud, ajaloofaktid, omanikud, pargi ja hoonete paiknemine eri aegadel jne.
Mõisaga saavad huvilised tutvuda, kui oleme mõisa korrastanud, suutnud ehitada tualettruumid ja sättida sisse mõisaköögi
Linnuvaatluse õpitoad
Oleme kokku kogunud ajaloolised linnuvaatlustulemused, mis on avaldatud Euroopa ornitoloogia ajakirjades ja uurijate päevikutes. Nii tekib põnev võimalus võrrelda ja uurida eri aegadel ajaloos ja tänapäeval Kiideva mõisa ümbrust külastavaid linde ning nende arvukust.
Kerstin Hallik ja Katri Rebane aitavad linnukeele panna ka muusika- ja pildikeelde.
Mõisa park, ravimtaimeaed, iluaed ja tarbeaed
Taastame mõisa parki 1905. aasta kaardi järgi ning otsime hoolikalt pargis elutsevaid ning uuesti tärkavaid taimi, mis võiksid olla pärit mõisa endistest aegadest.
Oleme leidnud vana enelaheki, vaarikasordi, kevadlillepeenra, magnoolia ja roosipõõsa, 3 vana mõisaaegset õunapuud, kirsid, mõisa ümbritsevad uhked pärnaalleed j hiiglasemõõtu vana tamme, mõisa auringi asukoha, vana kaevu, triiphoone aseme ja kalatiigid.
Mõisakontserdid
Mõisa suur esimese korruse saal lausa ootab kontserte!
Meie MTÜ liikmed ja sõbrad on tunnustatud ja tuntud muusikud ning heliloojad, kes on lubanud oma panuse anda mõisa kultuurielu lõkkele puhumiseks.
Merje ja Urmas Roomere on tuntud viiuldajad, Katri Rebane klaverimängija, klaverikooli omanik ja helilooja, Peeter Rebane kitarrist ja loodushäältest muusika välja võluja, Ann-Lisett Rebane noor andekas tõusev täht Eesti muusikataevas jne.
Kui mõisa korda saame, on mõisale lubanud loo kirjutada ka selline suurmees kui Arvo Pärt!
Kunstinäitused
Mõisa esimese korruse saal ja söögisaal võõrustavad igal aastal uut näituseekspositsiooni.
Tahaksime alustada siitkandist pärit Stockholmis elava tuntud kunstniku Enno Halleki näitusega. Niisamuti unistame mõisa läheduses suvemaja omava Dolores Hoffmanni vitraažide näitusest. Sellele eelnevalt peame aga suutma maja korda saada ning näituste korraldamiseks turvaliseks muuta.
Mõisale on lubanud valgustid luua klaasikunstnik Helena Orgla. Niisamuti ootab mõis kunstnike Piret Hallik-Sassi, Kerstin Halliku, Villem Halliku ja Mari-Liis Halliku tööde ekspositsioone.
Klaveriloomade kool
Mõis on ideaalne koht suviseks muusika õppimiseks.
Katri Rebase klaverikool Tallinnas oma põneva ja tuntud õpiseltskonnaga ja vägevate kontsertlavastustega muudaks suvise mõisahoone loomingu, helide ja loovuse koduks. Klaveriloomad ise on aga nii helis kui pildis alati seal kaasa löömas. Saa Klveriloomadega sõbraks https://klaveriloomad.ee/
Vehklemine ja rüütlielu
Mõisa ja rüütlielu juurde käib ka vehklemisoskus.
Vehkleja Sten Priinitsa käe all saab mõisas nii vehklemist õppida kui ka pidada rahvusvahelisi ja tunnustatud osalejatega võistlusi.
Raamatukogu
Mõisa raamatukogu allikaks on Vivian Halliku ulatuslik koduraamatukogu, mille tahaksime säilitada ja kasutatavaks teha Kiideva mõisas. Igale lugejale on vaid üks tingimus: peale lugemist tagastatav raamat peab välja nägema nagu enne!
Alexanderi tehnika kool
Merje Roomere on tunnustatud Alexanderi tehnika õpetaja. Tehnika aitab muusikutel, näitlejatel, sportlastel ja ka teistel lõdvestuda ja nii leida sooritusteks parim hoiak. Vaata lisa https://alexanderitehnika.eu/